Jak wybrać skutecznego Wykonawcę domku do 35 m²?

Każde wielkie marzenie ma swoją cenę. Remont, wakacje, samochód. Płacimy albo czasem, albo pieniędzmi. Nieraz tworzymy hybrydę wcześniej wspomnianych, czyli realizujemy określoną pracę, dzięki której zdobywamy wynagrodzenie (i doświadczenie), a zarobione środki pieniężne wykorzystujemy na realizację tego, co sobie wymarzyliśmy. 

Brzmi jak przepis na sukces? A no brzmi, tylko z realizacją bywa nieco trudniej. Jak wiecie z poprzedniego artykułu nasze wielkie plany mikrodomu mają za sobą kilka grubych lat od inspiracji po realizację. I tu ważny wniosek – nie obawiajcie się czasu, który upłynie od pomysłu po realizację. Czas i tak upłynie, a przy prawdziwych marzeniach należy zaprzyjaźnić się z – wytrwałością, cierpliwością i skupieniem. 

Szukanie finansowania

Nie najlepiej (jak się domyślacie) realizuje się inwestycje budowlane w okresie rekordowych podwyżek surowców z tytułu pandemii. Nie będę także rozpisywać tu wszystkich scenariuszy, które rozpatrywaliśmy przed rokiem 2020. Opowiem Wam o jednym, niezwykle realnym projekcie z kwietnia 2021 roku, który – uwaga – także spełzł na niczym.  

 

Szara Zmora z Woryt

W naszych dotychczasowych realizacjach biznesowych – np. przy uruchomieniu Szkółki Piłkarskiej Sportowa Inicjatywa WARMIA w 2015 r. zawsze najważniejszy był budżet. Swobodnie poruszaliśmy się w różnych dofinansowaniach, doposażeniach miejsc pracy i innych środkach pomocowych dla Przedsiębiorców – to w naszym mniemaniu zawsze wiązało się z szansą i możliwością rozwoju. Z naszego punktu widzenia, zwyczajnie grzechem byłoby z tego nie korzystać. 

Niestety, na przełomie lat 2020/2021 dofinansowań bezzwrotnych, które realizowałyby naszą ideę nowoczesnej stodoły w środku lasu – nie znaleźliśmy. Ale w kwietniu 2021 r. pojawił się pomysł: Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego ogłosiła nabór na pożyczkę na rozwój turystyki z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”. IDEALNIE – pomyśleliśmy. Nie był to bezzwrotny grant, ale wizja pożyczenia pół miliona, w koszcie niespełna 20 tysięcy złotych była zdecydowanie kusząca. Ale pojawiło się małe ale… Choć spełnialiśmy wszystkie warunki formalne, okres uruchomienia spłaty miał nastąpić po sześciu miesiącach od przyznania pożyczki. A konkurs miał zostać rozstrzygnięty w maju 2021 r. A na wtedy, na naszej działce melodią przyszłości były media: nie było, ani prądu, ani wody. Nierealne było uruchomienie wynajmu w okresie, gdy rozpocząć miałaby się spłata rat. A rata wynosić miała przeszło 7 tysięcy złotych miesięcznie… Przespaliśmy się z tym weekend. Po latach współpracy biznesowej mieliśmy po dziurki w nosie stresu. Przecież jesteśmy minimalistami! Odpuściliśmy. 

I tak, w październiku 2021 r., podejmując szereg decyzji operacyjnych w naszym domowym (i firmowym) budżecie odnaleźliśmy sposób finansowania jednego, wymarzonego, wyczekiwanego i odjechanego mikrodomku w środku lasu. 

Koniecznie zapoznajcie się z kolejnymi akapitami. Mam nadzieję, że nasze doświadczenia i wrażenia pokażą Wam drogę, którą znacząco obniżyliśmy finalnie koszt całej inwestycji.

Określ własne preferencje

O mamo! To takie proste. Chcesz ładny domek. A skoro to taki domek, który chcesz od zawsze – to wszystko powinno iść jak z płatka, prawda? No nie. Nic bardziej mylnego. Nasze preferencje od zawsze były skierowane w warmiński design Chillboxsów. Pierwsze zapytania do Marceliny – właścicielki Chillboxhouses pokierowaliśmy jeszcze wiosną 2021 r.. Usłyszeliśmy wtedy niebywałą historię o terminowej i uczciwej ekipie budowlanej (niebywałą dlatego, że w tamtym czasie realizowany remont mieszkania w Gdyni opóźniał się jedyne – 7 miesięcy), która z Marceliną współpracuje, i która działa właśnie – na terenie Warmii i Mazur. Ale ponieważ odpuściliśmy temat wiosną (a w między czasie Marcelinie rodził się syn) powróciliśmy do poszukiwań innego wykonawcy.

 

Dobre wybory mogą wymagać cierpliwości

Zrobiliśmy research pośród przeszło 20 firm z całej Polski. Zapytanie na początku powędrowało na grupę na facebooku małe domki do 35m². Kilka spotkań, trochę maili. Poniżej zestawiłam dla Ciebie parametry, Drogi Czytelniku (ba! może i przyszły Inwestorze) które warto wrzucić w takim zapytaniu. I choć proces ofertowania realizowaliśmy na piątkę z plusem, brakowało nam “tego czegoś“. Jak to rozwiązaliśmy – czytajcie, czytajcie, jest z tego dobry ubaw.

Bez konkretów nie ruszysz

Sporo czasu spędziliśmy na rozeznanie się w tym, czego oczekujemy. My odrobiliśmy lekcję, więc chętnie podzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami. Poniżej zestawiliśmy listę parametrów, którą ujęliśmy w naszym zapytaniu, by było kompletne:

 • opisz stan swojego zdeterminowania w sprawie realizacji inwestycji, możesz być np., zdecydowany, możesz rozważać inwestycję,
 • określ czego poszukujesz: nowoczesna stodoła, domek holenderski, dom z kontenera, a może górski dom drewniany
 • działka – jeżeli nie masz jeszcze konkretnej działki, i tak warto w zapytaniu skonkretyzować region Polski/Europy, w którym inwestycja ma powstać, będzie to kluczowe do ustalania np. kosztów transportu,
 • zalecam, by wskazać Twojemu odbiorcy orientacyjny budżet, w którym planujecie niniejszą inwestycję,
 • wskaż konkretnie na samym początku, w jakim celu działasz, na np. użytek własny lub na wynajem krótkoterminowy,
 • wskaż, ile miejsc noclegowych/ilu mieszkańców ma się w nim pomieścić, 
 • wskaż, na jakich elementach realizacji Tobie zależy, jeżeli nie wiesz – a masz do tego pełne prawo – napisz, że jesteś otwarty na propozycje i prosisz o sugestie ze strony odbiorcy tej wiadomości, np. gotowy projekt domu, realizacje inwestycji, zakres oferty, która cię interesuje, to co obejmuje zakres prac, tj.: fundament (tradycyjny, na słupach czy może na palach, tu warto to określić),  konstrukcję (drewnianą, betonową) z dachem (określ jaki dach Cię interesuje), instalacje sanitarne i elektryczne, ocieplenie ścian (i każde inne parametry), obróbki blacharskie, ocieplenie sufitu, płyty sufit (i każde inne parametry), ogrzewanie podłogowe/ścienne foliami na podczerwień/elektryczne/gazowe/centralne (wpisz takie, które bierzesz pod uwagę), montaż drzwi i okien (uwaga, bo tu często realizacją montażu zajmie się firma u której zamawiasz te produkty, zastanów się zatem, czy tu o tym pisać), wykończenie pod klucz, tj. szpachlowanie, gipsowanie, szlifowanie, gruntowanie ścian i sufitów, wykończenie naroży wewnętrznych i zewnętrznych, kompletnie wyposażona łazienka: szafka z umywalką i baterią, WC komplet, kabina prysznicowa z baterią, ułożenie płytek podłogowych i ściennych w łazience, ułożenie paneli podłogowych wraz z listwami, montaż drzwi wewnętrznych, ościeżnic, framug wraz z regulacji, montaż oświetlenia sufitowego, dwukrotne malowanie na biało (i każde inne parametry), wykop pod szambo, szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków o pojemności do określonej kubatury, zasypanie zbiorników. (i każde inne parametry), instalacja fotowoltaiki (i każde inne parametry), taras (i każde inne parametry),
 • wskaż jaką zabudowę zakładasz; jeżeli jest to zabudowa do 35 m2, wskaż Twoją decyzję o realizacji zabudowy: z pozwoleniem na budowę na jednorodzinny budynek mieszkalny, domek na zgłoszenie z intencją na przekształcenie w jednorodzinny budynek mieszkalny, domek rekreacji indywidualnej, tzn. na Twój wyłączny użytek, tu wpisz to, co Cię interesuje,
 • wysokość domu (tu jeśli widziałeś i wiesz co Ci się podoba możesz napisać konkretną propozycję).
 • termin realizacji – najlepiej w (wskaż swoje preferencje określając np. II kwartał 2024 r.)
 • komentarz, że bierzecie pod uwagę zajętość ekipy, stąd termin późniejszy nie wyklucza dla Ciebie możliwości współpracy (nie odcinaj sobie dobrych wykonawców, tylko dlatego, że są zajęci; czasem warto poczekać na dobrego wykonawcę),
 • określ termin wysyłki przesłania propozycji od Wykonawcy (nie lubimy otwartych spraw, bez horyzontu na ich rozwiązanie, napisz konkretną datę dajcie swoim potencjalnym kontrahentom np. 10 dni; po wysłanym zgłoszeniu najlepiej zadzwoń, wyczuj Wykonawcę po drugiej stronie, a jeśli działa w terenie Polski, do którego możesz pojechać, rozważ spotkanie na żywo, a najlepiej na innej trwającej budowie,
 • jeżeli czujesz się z tym dobrze, wskaż sposób finansowania twojej inwestycji (opisz czy jesteś Inwestorem gotówkowym, a może jesteś zainteresowany leasingiem, a może kredytem, możesz się tym podzielić, może Wykonawca będzie miał kompatybilne rozwiązania do Twoich potrzeb), 
 • załącz fotografie upatrzonych realizacji, które są najbliższe Twoim potrzebom (koniecznie załącz zdjęcia tego, co Ciebie interesuje wizualnie, obraz mówi więcej niż 1000 słów).
 • określ formę kontaktu i Twoją dyspozycyjność (tu określ czy preferujesz wyłącznie kontakt telefoniczny, a może wyłącznie mailowy)
 • zakończ swój e-mail swoim (najlepiej) imieniem i nazwiskiem – to stawia Cię w pozycji autentycznego kontrahenta, buduje relacje.

Temat ofertowania – wyczerpaliśmy. I poszukiwaliśmy budowlanego rumaka na białym (i uczciwym) koniu…

Strategia składania zapytań ofertowych

Telefonują do nas zainteresowani Wykonawcy. Rozstrzał cen i czasu realizacji to istny kosmos. Od ekip, których wolne terminy dostępne miały na III kwartał 2024, do takich, które zapewniają nas, że dom tworzy się w fabryce – i u nas na działce stanąć może nawet w 6 tygodni. Rozmowy i wideokonferencje nie zdobywają naszego zaufania, dlatego spotykamy się z wykonawcami działającymi w obrębie woj. pomorskiego (na co dzień stacjonujemy w Gdyni). Ale tu kolejne wątpliwości – spółka działa od niespełna pół roku, reprezentant tej firmy mówi sensownie, ale jedyną korzystną ceną jest model domu w ich projekcie. Niestety… jesteśmy detalistami: nie podobają nam się proporcje elewacji u frontu budowy. W naszej wersji dom okazuje się poza naszym budżetem… Firma ma trzech wspólników. Nie przekonała nas ta propozycja współpracy.

 

(Gdy nic nas nie kupuje) rozłączamy usługi

Niepokojąco wiele ofert, które otrzymaliśmy miały wspólny mianownik: łączyły: projekt, realizację i koszt materiałów. Ceny podkręcone jak loki afro. Przypomnę, że jesteśmy w tamtym czasie na finiszu katastrofalnego doświadczenia z wykonawcami w mieszkaniu w kamienicy w Gdyni. Mamy świadomość, że otrzymując taką interdyscyplinarną ofertę, nie mamy wpływu na negocjacje cen okien, drewna, materiałów wykończeniowych. Zatem pada decyzja – poszukajmy wszystkiego osobno. I to jedyne marzenie, aby Zagroda była Chillboxem…

Podejście do pierwotnego pomysłu odc. 4563 (z zalaną łazienką w tle)

W połowie listopada ponawiam kontakt do Marceliny! Ta cudowna Projektantka jest ekspertem w dziedzinie projektowania mikro domów z duszą. Otrzymujemy wizualizację domu, który widziałaby na naszej działce. Spadam z krzesła. Jest CU-DO-WNY. Z pełnymi przednimi przeszkleniami, z ciemną elewacją, tarasem, elementami historii Warmii. No fajerwerki, konfetti i emocjonalny szampan z wisienką w jednym. Jest trzeci tydzień listopada 2021. Udaje mi się spisać ze świeżo upieczoną Mamą Marceliną i dostajemy zaproszenie do domu pokazowego na Warmii na niedzielę 21 listopada.  Wracam od mojej serdecznej Marty z Malty porannym lotem do Gdańska. Z Bartoszem umawiam się, że od razu mnie zgarnia, idzie zima, szybko ciemno, więc szkoda czasu – działamy. Włączam telefon na lotnisku w Gdańsku, i dostaję telefon od Barta – “Gosia, zalało nam łazienkę, wzywam hydraulika, jedź do Gdyni”. Przypomnę, że zamieszkaliśmy w świeżo odebranym mieszkaniu. Myślę sobie – nie, no muszę pojechać choćby sama. Bartkowi cudem udaje się ogarnąć pogotowie hydrauliczne, skuliśmy pół łazienki i po 13:00 ruszyliśmy z Gdyni na wieczorne omawiania chaty marzeń. Niczego nie obejrzeliśmy, było za ciemno. Za to uzyskaliśmy – najważniejszy kontakt, w całym tym dniu, roku, właściwie chyba i życiu – kontakt do ekipy Pana Krzyśka. Po felernym epizodzie z łazienką życzyliśmy sobie normalnej współpracy z firmą remontowo-budowlaną. To tu – w rozmowach z Marceliną, wreszcie poczuliśmy się zrozumieni – mieliśmy określony budżet (nie z gumy) i chcieliśmy doprowadzić nim do wykonania inwestycji, która umożliwi działania wynajmu krótkoterminowego. Rozłączenie usług – projektu, materiałów i robocizny – okazało się kluczowe. 

Na wtorek 24 listopada zaplanowaliśmy tour po budowach Pana Krzysztofa.

 

Jak sprawdzić ekipę na którą się decydujecie?

I to właśnie uważamy za najważniejszy punkt tego całego artykułu. Na budowie, jak w życiu: nie wierz na słowo, zobacz. Doświadczenie tamtego listopadowego wtorku było kartą przetargową dla naszych decyzji – widząc jednego dnia ponad 5 domów budowanych rękoma ekipy Pana Krzyśka byliśmy zdumieni: profesjonalizmem, spokojem, doświadczeniem i powściągliwością w słowach.

Decyzja, umowa i … start budowy!

Decyzję podjęliśmy już w trakcie przejażdżki po warmińskich budowach. W następnym tygodniu podpisaliśmy umowę. I tak, mamy 29 marca, jutro realizujemy III etap budowy. Jesteśmy o jakieś 3 miesiące wcześniej w procesie budowy, niż nasze ustalenia. Kurtyna.

UWAGA! Przypominamy, że przygotowaliśmy dla Was szablon całego e-maila do wykonawców, wraz z listą 20 firm specjalizujących się w budowie domu do 35m² – do pobrania – całkowicie za darmo! Wystarczy, że na końcu tego artykułu pozostawisz nam swoje dane i dołączysz do zagrodowego newslettera.

Tymczasem, masz pytania? Pisz! Daj znać, czy materiał Ci się spodobał? Twój głos jest dla mnie motorem do działania. Z góry dziękuję Tobie za komentarz i słowa otuchy! 

2 thoughts on “Jak wybrać skutecznego Wykonawcę domku do 35 m²?”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top